Ordinační hodiny:

Pondělí 8:00 - 12:00, 13:00 - 16:00
Úterý -
Středa 10:00 - 12:00, 13:00 - 18:00
Čtvrtek -
Pátek -
Sobota -
Neděle -

Kontakt:

Telefon: +420 326 746 599
E-mail: orl@nembnl.com

Otorinolaryngologická ambulance (ORL)

Objednejte se on-line

Lékař: MUDr. Karolína Havlíčková Dostálová

Středa: 08:00 - 10:00 je vám v ambulanci k dispozici zdravotní sestra.

Upozornění pro pacienty:

V pondělí 27.5. - ORL dovolená.

Děkujeme vám za pochopení

 

Věnujeme se klasickému řešení již vzniklých ORL problémů, ale rádi bychom též těmto problémům předcházeli. Ambulance je vybavena nejmodernějšími přístroji. Paní doktorka přijímá jak dospělé, tak dětské pacienty neomezené věkem.

Nově provádíme screeningové vyšetření sluchu u dětí v rámci 5-ti leté prohlídky. Termín objednejte telefonicky předem na naší recepci.

Jaké mají pacienti ORL nejčastější obtíže?

  • časté záněty horních cest dýchacích
  • dlouhotrvající rýmy i kašle
  • opakované záněty uší
  • poruchy sluchu i rovnováhy, tzv. tinitus (spontánně vznikající zvuky v hlavě nebo v uších) a spoustu jiných obtíží

Tomu všemu se dá účinně předcházet nebo přinejmenším zmenšit frekvenci či intenzitu obtíží díky profesionální péči. Akutní ošetření provádíme bez objednání, lépe ráno zavolat na recepci a domluvit vhodný čas ten den, kdy potřebujete akutní ošetření,abychom zamezili kupení pacientů v čekárně.

Vyšetření sluchu pomocí audiometru

V rámci zvyšování kvality zdravotnické péče byl v létě v roce 2023 pořízen nový a především modernější diagnostický audiometr GSI Pello. Důrazně dbáme na prevenci, proto vyšetřujeme sluch u dětí v rámci pětileté prohlídky. Ke kompletnímu vyšetření sluchu je určena ambulance každé pondělí po celou ordinační dobu.

Jak vyšetření sluchu probíhá?

Nejdříve je zapotřebí objednat termín vyšetření v našem rezervačním systému.

Samotné vyšetření sluchu provádíme ve zvukotěsné komoře na přístroji zvaném audiometr. Do sluchátek pouštíme jednotlivé tóny a Vy nám pomocí tlačítka dáváte vědět, kdy jednotlivý tón slyšíte. K upřesnění převodu sluchu přes středouší měříme „pohodu“ ve středním uchu přístrojem zvaným tympanometr. Sestra vkládá do zvukovodu sondu zakončenou měkkou houbičkou a pouští jednotlivé tóny. Audiometrická sestra zaznamenává výstupy z vyšetření do grafu, které lékař následně vyhodnotí, určí diagnózu a navrhne další postup léčby.

Proč někdo špatně slyší?

Vzhledem k tomu, že ucho je velmi složitý a citlivý párový orgán, který se skládá ze tří částí (vnější, střední a vnitřní ucho), musíme v rámci vyšetření sluchu pečlivě zkontrolovat každou část zvlášť.

1. Vnější ucho - boltec, zevní zvukovod zakončený bubínkem

  • první díl cesty zvuku do sluchového ústrojí v mozku. Zde může tok zvuku přerušit maz, který běžně tvoří kůže zvukovodu. Pokud se maz nahromadí příliš, způsobí překážku, která lze odstranit jednoduchým výplachem. Otok zvukovodu při zánětu kůže způsobí stejný problém, pak je řešením podání protizánětlivých kapek.

2. Středouší ohraničené z jedné strany bubínkem a z druhé strany oválným otvorem v kosti

  • Do středouší ústí ventilační trubička z nosu zvaná Eustachova trubice (E.t.), která zajišťuje dostatek vzduchu ve středouší a umožňuje volný pohyb ušních kůstek, které zvuk převádějí dál. Nejčastější problém, který snižuje kvalitu sluchu, je nedostatečné množství vzduchu ve středouší. Nejčastější příčina je rýma, která ucpává E.t., nebo zvětšená nosní madle u menších dětí. Při delším trvání nemoci se může ve středouší nahromadit hlen, který výrazně ovlivňuje sluch. Zde pomáhá důsledné doléčení zánětu v nose a nosohltanu.

3. Vnitřní ucho - skrývá počátek ušního i rovnovážného nervu, oba pak v jednom obalu pokračují do sluchového a rovnovážného ústrojí, uloženém v mozku.

  • Snížení sluchu v této oblasti je způsobeno opotřebením sluchového nervu – věkem, nadměrnou zátěží, nemocí krevního oběhu atd. 'K poruše sluchu může dojít i po viroze, způsobené nahromaděním tekutiny ve vnitřním uchu. Léčba těchto problému je dlouhodobá a někdy bohužel neúspěšná. Prvním varováním před ztrátou sluchu je tzv. tinitus. Jedná se o pisklavé, šumivé či dunivé zvuky uvnitř ucha s měnící se intenzitou, které má na svědomí zvukový nerv. Čím později se začne léčit, tím menší je šance na trvalou nápravu.

 

 

Kontakt

Recepce: 326 746 599
Ambulance: 326 746 577