Projevy poruchy štítné žlázy mohou být nenápadné. Proč nezanedbat první příznaky onemocnění?

Stitna zlaza.png

Pociťujete návaly horka, jste více unavení či podráždění nebo na sobě pozorujete kolísání váhy? Pokud ano, je třeba mít se na pozoru. Příčinou těchto obtíží může být i špatná činnost štítné žlázy. V těchto případech je dobré nechat se vyšetřit na endokrinologii, abyste předešli dalším možným zdravotním komplikacím.

6.11.2023 00:11

Stitna zlaza 2.png

Případů onemocnění štítné žlázy přibývá a často sami pacienti ani netuší, že se to týká právě jich. Své potíže mohou přisuzovat například následkům stresu nebo větší únavy. O to nebezpečnější to může pro tělo být. S poruchou štítné žlázy se potýkají především ženy, výjimkou však nejsou ani děti.

„Štítná žláza je malý, ale velice důležitý orgán v krku. Produkuje hormony, které ovlivňují téměř všechny buňky a orgány v našem těle, včetně imunitního, kardiovaskulárního a nervového systému. Regulují také náš metabolismus. Mezi hlavní příznaky snížené funkce štítné žlázy patří otoky, zimomřivost, zvýšení hmotnosti, deprese či zpomalená srdeční frekvence. U zvýšené funkce štítné žlázy bychom měli naopak zpozornět, pokud cítíme slabost svalů nebo neklid, trpíme nespavostí či nadměrným pocením,“ shrnuje MUDr. Andrea Zápotocká z endokrinologické ambulance brandýské nemocnice.

Stitna zlaza 3.png

Co způsobuje onemocnění štítné žlázy?

V případě snížené funkce štítné žlázy (tzv. hypotyreózy) může dojít k poruchám menstruačního cyklu (například k nepravidelnosti, většímu krvácení či ztrátě menstruace), potížím s otěhotněním či ke zvýšenému riziku potratů. Dalším důsledkem může být nárůst hladiny cholesterolu v krvi, který způsobuje řadu kardiovaskulárních chorob jako jsou srdeční infarkty a cévní mozkové příhody.  Při zvýšené funkci štítné žlázy (tzv. hypertyreóza) může pacienty trápit osteoporóza, snížená fyzická výkonnost, svalová únava i dušnost.

I v těhotenství by měl být kladen důraz na kontrolu štítné žlázy. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vývoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození. Na špatnou funkci štítné žlázy u dětí pak může upozornit například zpomalení růstu nebo opožďování jejich fyzického i psychického vývoje.

Lze poruchu štítné žlázy vyléčit?

Aby mohli pacienti s poruchami štítné žlázy žít plnohodnotný život, je třeba s léčbou začít včas. „Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, někdy je však zapotřebí doživotní regulace tvorby hormonů, v jiných případech jen přechodné. Záleží i na věkové hranici, kdy se onemocnění odhalí. Pokud je však špatná funkce štítné žlázy léčena správně, nezanechává žádné velké následky na zdraví člověka. V naší ambulanci léčíme poruchy funkce štítné žlázy v celém jejím spektru u dospělých i dospívajících. Poskytujeme sonografická vyšetření a punkční cytologickou diagnostiku uzlů štítné žlázy na moderním ultrazvukovém přístroji,“ upřesňuje MUDr. Zápotocká z endokrinologické ambulance a dodává: „Na lékařské vyšetření lze přijít pouze po předchozím objednání. Noví pacienti se mohou objednat telefonicky na čísle 326 746 634, ti stávající mohou využít i náš on-line rezervační systém.“

Autor článku: Tiskové oddělení