Nejčastější otázky a odpovědi ohledně očkování proti onemocnění COVID-19

ockovani4.png

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky ohledně očkování proti onemocnění COVID-19.

22.2.2021 10:02

1) Kdy mohu jít na očkování, když jsem prodělal covid?

První dávku je možné aplikovat 90 dní od konce izolace po onemocnění s příznakovým průběhem. S bezpříznakovým průběhem onemocnění je možné podat 2. dávku 14 dní od konce izolace.

2) Kdy mohu jít na očkování 2. dávky, když jsem prodělal covid po naočkování 1. dávkou?

Druhou dávku je možné aplikovat 14 dní od konce izolace, nezáleží na průběhu onemocnění.

3) Jaký je odstup mezi první a druhou dávkou očkování?

Záleží na typu vakcíny. Comirnaty (Pfizer a Biontech) je odstup 21 dní, u vakcíny Moderna je odstup 28 dní a u vakcíny AstraZeneca je odstup 84 dní. V těchto termínem druhých dávek byla stavena dle klinických studií nejvyšší účinnost očkování.

4) Mohu jít na očkování, i když nejsem registrovaný?

Bohužel, nelze. Vždy jen skrz systém Reservatic, kde je zapotřebí se registrovat a následně si rezervovat termín v očkovacím centru.

5) Jaké typy vakcín aplikujete?

Momentálně (k 20.2. 2021) se aplikují Pfizer, Moderna a Astra Zeneca.

6) Mohu si vybírat mezi typy vakcín?

Nelze, všechny typy vakcín jsou naprosto vhodné k očkování.

7) Co si mám sebou přinést k očkování?

Občanský průkaz, kartičku pojištěnce. V očkovacím centru je zapotřebí vyplnit stručný zdravotní dotazník před aplikací vakcíny.

8) Mohu být očkovaná, když jsem těhotná nebo kojím?

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou dříve, než Vám bude tato vakcína podána.

9) Mohu prodělat onemocnění COVID-19, když jsem naočkovaný?

Ano, ale díky očkování je vysoká pravděpodobnost, že proděláte onemocnění bez příznaků. Stále můžete být infekční a je zapotřebí neustále chránit sebe i své okolí.

10) Musím dodržovat protiepidemiologická opatření, když jsem naočkovaný?

Ano, i po absolvování obou dávek očkování se musí dodržovat veškerá opatření nařízená vládou.

11) Může mi aplikace vakcíny vyvolat onemocnění COVID-19?

Ne, žádná z vakcín neobsahuje samotný virus.

12) Jak vakcína proti onemocnění COVID-19 účinkuje?

Vakcína organismus připraví na to, aby byl sám schopen bránit se proti onemocnění COVID-19 vytvořením dostatečného množství protilátek v těle.

13) Mohou se vakcínou očkovat děti?

Ne, v současné době se vakcíny dětem nedoporučují. Probíhají studie a situace se může v budoucnu změnit.

14) Mohu být očkován druhou dávkou jiným typem vakcíny než při první dávce?

Nejsou momentálně dostupné údaje o tom, zda se můžou typy vakcín kombinovat, proto musí být obě dávky aplikovány stejným typem vakcíny.

15) Jak probíhá očkování v očkovacím centru?

Nejdříve si zarezervujete termín očkování v očkovacím centru v rezervačním systému Reservatic. Po příchodu do centra vyplníte zdravotnický dotazník a vyčkáte na výzvu od zdravotníka. Po aplikaci očkovací látky je nutné minimálně 15 minut (doporučuje se 30 minut) zůstav v čekárně. Ve vzácných případech se rozvíjí vážná alergická reakce a je nutný zásah lékaře.

16) Kde přesně v nemocnici se nachází vaše očkovací centrum?

Mobilní pacienti se dostanou do očkovacího centra bočním vchodem z pravé strany nemocnice. Hlavní vchod slouží pouze pro imobilní pacienty – bezbariérový přístup.

Koordinátor očkování proti onemocnění COVID-19

Ing. Julie Dostálová