
Jizvy se vždy vytváří při hojení kůže a měkkých tkání například po operačním zákroku, popálení či úrazu. Řada pacientů je řeší především z estetického hlediska, jejich vliv je však výrazně hlubší. Pokud se jizvy dobře nezhojí, mohou nepříznivě ovlivňovat i náš pohybový aparát a způsobovat bolesti v dalších částech těla, která nejsou v bezprostředním okolí jizvy samotné. Terapii aktivní jizvy je proto vhodné podstoupit v péči zkušeného fyzioterapeuta. Specializovanou péči nabízí rehabilitační péče brandýské nemocnice.
23.4.2025 00:04
Aktivní jizva bývá tuhá, napjatá, většinou se barevně odlišuje od okolní kůže a může být následkem komplikovaného hojení. Subjektivně ji pacient vnímá jako nepříjemně svědivou, přecitlivělou až bolestivou. Jizvy narušují nejen povrch kůže, ale také hlubší vrstvy měkkých tkání a jejich mechanické vlastnosti, což omezuje pohyb a může způsobovat bolest. Aktivní jizvy mohou zapříčinit přenesené bolestivé stavy i ve vzdálenějších částech těla. S péčí o jizvu je vhodné začít co nejdříve po jejím vzniku, v případě operace se čeká na zahojení rány po operaci. Vhodnou terapii je však vždy nutné zkonzultovat s odborníkem.
Vyšetření aktivní jizvy je postavené na individuálním terapeutickém plánu každého pacienta. Aby bylo možné odhalit skutečné příčiny bolestivých stavů, je důležité znát komplexní osobní anamnézu, tedy i prodělané operace a traumata z hlediska časové posloupnosti. Některé aktivní jizvy mohou totiž pocházet i z dávné minulosti, například z dětství. K základnímu vyšetření patří kineziologický rozbor, při kterém se využívají jednoduché funkční pohybové testy. Ty odhalují bolestivá místa či oblasti s omezeným rozsahem. Fyzioterapeut hledá pohmatem tzv. patologické bariéry, místa zvýšeného odporu měkké tkáně, který klade proti lehkému tlaku pohmatu a ty následně ošetřuje. Důležitou roli hraje také subjektivní vnímání emocí pacienta spojených s jizvou.
„Při ošetřením aktivních jizev pociťuje pacient většinou velké zlepšení již po první terapii, kdy dochází k úlevě od bolesti, ke změně svalového napětí a k obnovení kloubní vůle. Hojení aktivní jizvy je však dlouhodobější proces, na kterém musí pracovat i sám pacient. Aktivní jizva má totiž tendenci recidivovat a je nutné terapii pravidelně a svědomitě opakovat. Jedině tak se postupně pohyblivost jizvy upraví. V rámci naší terapie vždy pacientovi také ukazujeme, jak s jizvou dále pracovat a ošetřovat ji, aby se stala méně nápadnou a pružnější,“ upřesňuje Mgr. Brůžová, specialistka na léčbu aktivních jizev v pavilonu rehabilitací brandýské nemocnice.
Fyzioterapeutické metody pomáhají urychlit hojení. Kromě manuální techniky uvolnění jizvy se také využívá aplikace kinesiotapu a cross-tapu na jizvu. „Cross-tape působí na jizvu pomocí liftingu a jako mechanická ochrana jizvy. Většinou ho můžeme aplikovat již po vyjmutí stehů. Pokud dojde ke vzniku aktivní jizvy, pomáhá kinesiotape i cross-tape k zajištění lepší pohyblivosti povrchových vrstev, kterými jizva prochází. Při aktivním pohybu se díky mikropohybům samotných tapů podporuje regenerace kůže a podkoží jemnou mikromasáží. Rozšíření prostor mezi jednotlivými povrchovými vrstvami tkání pomocí liftingu pak pozitivně působí na snížení tlaku na tkáň. K podpoře autoreparačních mechanismů organismu se na našem pracovišti využívá také ošetření vysokovýkonným laserem, které může příznivě ovlivnit hojení tkání a eliminovat vznik patologických jizev,“ dodává Mgr. Brůžová.
Každé fyzioterapeutické ošetření jizvy musí respektovat fázi hojení, lokalizaci jizvy i celkový stav pacienta. Je proto nutné obrátit se na odborníka a zkonzultovat vhodné načasování. Na fyzioterapii je možné objednat se on-line, dále na čísle 326 746 608 nebo na e-mailu rehabilitace@nembnl.com.