
Hemoroidy a anální fisury patří mezi nejčastější onemocnění v oblasti konečníku, která pro pacienty bývají velice citlivým tématem. Pokud máte sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a jídelníček, který neobsahuje příliš vlákniny, patříte mezi rizikové skupiny. Řešíte některý z těchto problémů dlouhodoběji? Poraďte se s naším specialistou proktologické poradny, obě tato onemocnění spolu mohou souviset. Zanedbání léčby může vést k chronickým zánětům i dalším zdravotním komplikacím. Řešením pak může být i operace.
12.5.2025 00:05
Hemoroidy vznikají v důsledku zvýšeného tlaku v oblasti konečníku, který způsobuje záněty a otok žil v této oblasti. Mezi hlavní příčiny patří sedavý způsob života, nedostatek vlákniny ve stravě, chronická zácpa nebo průjem či dědičnost. Dále se mohou projevit v těhotenství a po porodu, při nadváze nebo častém zvedání těžkých věcí. Onemocnění může mít čtyři stádia. V prvním stádiu se hemoroidy nacházejí uvnitř konečníku, ve druhém stádiu se mohou při vyprazdňování vyhřeznout ven, ale samy se vrátí zpět. Ve třetím stádiu zůstávají mimo konečník a je nutné je vrátit manuálně. V posledním stádiu jsou trvale vyhřezlé a mohou způsobovat silnou bolest, otok či další přidružené komplikace, například trombózu.
„Hemoroidy se projevují svěděním, pálením a bolestí v oblasti konečníku. Často bývají doprovázené krvácením, zejména při vyprazdňování. U vnějších hemoroidů se mohou objevit otoky a hmatatelné bulky, zatímco vnitřní hemoroidy mohou vyvolávat pocit neúplného vyprázdnění. Dlouhé sezení nebo namáhání při stolici příznaky obvykle zhoršují. Nepodchycené hemoroidy mohou vést k chronickému zánětu, který zvyšuje riziko vzniku fisur,“ říká MUDr. Jan Matek, vedoucí proktologické poradny.
Anální fisury jsou bolestivé trhliny v kůži kolem řitního otvoru, často způsobené zácpou nebo namáhavým vyprazdňováním. Dalšími spouštěči může být například akutní průjem s agresivní stolicí, porod, anální pohlavní styk nebo nadváha. Vzácněji mohou být příčinou i zánětlivá onemocnění střev (např. Crohnova choroba) nebo lokální infekce.
„Anální fisury se projevují bolestí při vyprazdňování, která může být ostrá a bodavá, a často přetrvává i po ukončení stolice. Pacienti většinou cítí pálení nebo svědění v oblasti řitního otvoru, které může být doprovázeno krevními stopami na toaletním papíru nebo ve stolici. V pokročilých případech může dojít k hnisání z trhliny, zejména při infekci. Anální fisury mohou způsobit strach z bolesti při vyprazdňování, což vede k úplnému zadržování stolice a následné zácpě, která ve svém důsledku může zhoršovat hemoroidy. Zpravidla jsou viditelné až při vizuální prohlídce u odborného lékaře,“ doplňuje MUDr. Matek.
K základním metodám lokální léčby se používají masti, čípky a gely s protizánětlivými, zklidňujícími a anestetickými účinky. Pomoci mohou také sedací koupele nebo venofarmaka pro posílení cévní stěny. V případě análních fisur se doporučuje také laktulóza. „U pokročilejších stádií onemocnění hemoroidů i v případě análních fisur nemusí být konzervativní metoda léčby dostatečně efektivní. V závislosti na závažnosti onemocnění proto indikujeme pacienty k operační léčbě, kterou provádíme v rámci našeho oddělení jednodenní chirurgie a se kterou máme bohaté zkušenosti. K méně invazivním metodám patří například sklerotizace, která způsobuje zmenšení hemoroidu nebo takzvaná gumičková ligace, při níž se hemoroid zaškrtí a odumře. U závažnějších případů se provádí chirurgické vyříznutí. U chronických nebo opakujících se fisur přistupujeme k chirurgickému zákroku, při němž dochází k částečnému přerušení svalových vláken svěrače. To snižuje napětí a podporuje hojení,“ dodává MUDr. Matek.
U obou těchto onemocnění by pacienti neměli návštěvu odborníka nijak odkládat. Dlouhodobé poškození tkáně může vyvolat abnormální buňky, které se mohou transformovat například do prekancerózy. Hemoroidy zase mohou být prvním příznakem systémových cévních problémů.
Proktologická poradna se zaměřuje na vyšetření bolestivých i nebolestivých onemocnění oblasti řitního otvoru a konečníku a také diagnostiku kožních útvarů či krvácení z konečníku i problémy se zácpou. V případě závažnějších onemocnění také odesílá pacienty k dalšímu včasnému odbornému specializovanému vyšetření. Objednat se můžete online nebo telefonicky na čísle 326 746 557.