Kontakt:

Telefon: +420 326 746 622, +420 326 746 666
E-mail: recepce@nembnl.com

Lékařský tým

 

Prim.MUDr. Daniel Ehrenberger 

 

  • Ordinační doba: Úterý 13:00 - 15:00 na objednání přes tel.

Doporučujeme v pondělí před plánovanou návštěvou poradny předem telefonicky ověřit ordinační dobu poradny pro následující úterý.

 

 MUDr. Mgr. Barbora Englcová, MBA, LL.M.

 

 

Jak poznat příznaky břišní kýly?

Břišní kýla je stav, kdy de se část břišních orgánů začne vyklenovat defektem v břišní stěně. Existuje několik druhů kýl – tříselné, pupeční, stehenní či kýla v jizvě. Každý typ kýly má své specifické příznaky, ale obecně můžete očekávat následující:

 

1. BOLEST A NEPOHODLÍ

Nejčastějším příznakem břišní kýly je bolest v oblasti, kde se kýla nachází. Bolest může být ostrá nebo tupá a může se zhoršovat při fyzické aktivitě, kašli nebo při zvedání těžkých předmětů.

2. VIDITELNÁ NEBO HMATATELNÁ REZISTENCE

V některých případech si můžete všimnout boule v postižené oblasti, která může být viditelná hlavně při stání nebo fyzické námaze

3. POCIT TLAKU NEBO PLNOSTI

Někteří lidé popisují pocit tlaku nebo plnosti v břišní oblasti, což může být doprovázeno nadýmáním nebo obtížemi s trávením.

4. NEVOLNOST NEBO ZVRACENÍ

V závažnějších případech se kýla uskřípne (skřípne se v defektu v břišní stěně). To může způsobovat neprůchodnost střeva a následnou nevolnost nebo zvracení. Tento stav je velmi závažných a vyžaduje okamžitou intervenci chirurgem.

 

Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, doporučujeme co nejdříve navštívit naši chirurgickou ambulanci v Brandýse nad Labem. 

 

Typy břišních kýl a jejich chirurgická léčba

 

Tříselná kýla

Tříselná kýla je nejčastějším typem kýly a vyskytuje se v oblasti třísel. Tento typ kýly je běžnější u mužů a může způsobovat bolest a nepohodlí zejména při fyzické aktivitě. Chirurgická léčba zahrnuje návrat vyhřezlého obsahu zpět do břišní dutiny a zesílení oslabené stěny za použití síťky.

 

Pupeční kýla

Pupeční kýla se často vyskytuje u novorozenců, ale může se objevit i u dospělých. Projevuje se jako rezistence v pupku nebo jeho okolí. Chirurgický zákrok obvykle zahrnuje malý řez a plastiku (sešití) břišní stěny v oblasti pupku. V případě většího defektu v břišní stěně je plastika doplněna síťkou.

Břišní kýla (ventrální kýla, kýla v jizvě)

Ventrální kýla se může objevit kdekoli na přední stěně břicha, často jako výsledek předchozí chirurgické operace. Zákrok spočívá v navrácení obsahu zpět do břicha a posílení stěny pomocí sítěk či jiných materiálů.

 

Stehenní kýla

Stehenní kýla se vyskytuje níže v oblasti stehna a je častější u žen. Obvykle vyžaduje chirurgický zákrok ke zpevnění oslabené oblasti a zabránění dalším komplikacím.